Jeżeli planujesz otwarcie własnego gabinetu, prędzej, czy później zadasz sobie to pytanie – Praktyka zawodowa czy podmiot leczniczy? Co wybrać?
Działalność leczniczą możesz bowiem wykonywać jako:
- podmiot leczniczy
- praktykę zawodową
Poznaj więc najistotniejsze różnice pomiędzy tymi formami działalności leczniczej zanim wybierzesz jedną z nich.
Artykuł podzieliłem na dwie części, a jeżeli wolisz formę audio, to zachęcam Cię do wysłuchania 12 odcinka podcastu – „Praktyka zawodowa czy podmiot leczniczy?”
Praktyka zawodowa lekarza
Jeżeli chodzi o praktykę zawodową lekarską, to masz tutaj kilka opcji.
- indywidualną praktykę lekarską;
- indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania (wizyty domowe w miejscu przebywania pacjenta);
- indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską (w dziedzinie określonej posiadaną specjalizacją);
- indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania
- indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego (umowy kontraktowe, cywilnoprawne z podmiotami leczniczymi);
- indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego (umowy kontraktowe, cywilnoprawne z podmiotami leczniczymi obejmujące świadczenia w dziedzinie określonej posiadaną specjalizacją);
- grupową praktykę lekarską (praktyka stacjonarna w gabinecie, w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej).
Pielęgniarki i położne mają do wyboru podobne opcje.
Praktyka fizjoterapeutyczna
Z kolei fizjoterapeuci, którzy chcą działać w ramach praktyki zawodowej, mają do wyboru:
- indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną
- indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną wyłącznie w miejscu wezwania,
- indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład;
- grupową praktykę fizjoterapeutyczną
Praktykę wykonujesz osobiście
Istota praktyki zawodowej sprowadza się do tego, że lekarz/lekarz dentysta/pielęgniarka/położna/fizjoterapeuta wykonują swoją działalność osobiście. Z tego oczywiście wynikają pewne skutki, z których najistotniejszy jest taki, że praktykę zawodową mogą założyć wyłącznie osoby wykonujące te zawody medyczne.
Drugi związany jest z możliwością zatrudnienia personelu, ale o tym w drugiej części artykułu…
Podmiot leczniczy, czyli co ?
Ustawa o działalności leczniczej nie definiuje pojęcia „podmiot leczniczy”. Zamiast tego wymienia kategorie podmiotów, które mogą być podmiotami leczniczymi.
Należą do nich m.in.:
- przedsiębiorcy – we wszystkich przewidzianych prawem formach;
- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;
- instytuty badawcze
- fundacja i stowarzyszenia których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej.
Podstawowa różnica między praktyką zawodową a podmiotem leczniczym polega na tym, że prowadząc działalność jako podmiot leczniczy nie musisz – w przeciwieństwie do praktyki zawodowej, udzielać świadczeń zdrowotnych osobiście.
W podmiocie leczniczym świadczeń udzielasz za pomocą tzw. zakładu leczniczego – w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to po prostu ta część Twojej firmy, wydzielona organizacyjnie, w której wykonywana jest działalność lecznicza.
Tak, w dużym uproszczeniu wyglądają podstawy. Skupmy się zatem na różnicach pomiędzy tymi formami działalności
Kto może założyć praktykę zawodową, a kto podmiot leczniczy?
Praktyka zawodowa przeznaczona jest tylko dla osób wykonujących określone zawody medyczne, czyli dla:
- lekarza;
- lekarza dentysty;
- pielęgniarki,
- położnej.
Oczywiście mówimy wyłącznie o osobach posiadających prawo wykonywania zawodu.
Jeżeli nie wykonujesz żadnego z ww. zawodów, pozostaje Ci tylko założenie podmiotu leczniczego. W tym przypadku nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o kwalifikacje, wykształcenie, czy doświadczenie zawodowe.
Rejestracja praktyki zawodowej i podmiotu leczniczego
Zarówno praktyki zawodowe, jak i podmioty lecznicze są podmiotami wykonującymi działalność leczniczą. W związku z tym podlegają wpisowi do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą dla praktyk zawodowych prowadzą:
- dla praktyk lekarskich – okręgowa rada lekarska właściwa dla miejsca wykonywania praktyki,
- dla praktyk pielęgniarskich – okręgowa rada pielęgniarek i położnych właściwa dla miejsca wykonywania praktyki,
- dla praktyk fizjoterapeutycznych – Krajowa Rada Fizjoterapeutów
- dla podmiotów leczniczych
W przypadku podmiotów leczniczych organem rejestrowym jest zawsze wojewoda właściwy dla miejsca siedziby albo zamieszkania. Czy będzie to adres siedziby, czy adres zamieszkania, to już zależy od formy prawnej Twojej działalności.
W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych będzie to miejsce zamieszkania. W przypadku spółek – o właściwości organu rejestrowego będzie decydować siedziba, którą określiłeś/określiłaś w umowie spółki.
Zwróć uwagę, że o ile w przypadku praktyk zawodowych o właściwości organu rejestrowego decyduje miejsce wykonywania działalności, o tyle w przypadku podmiotu leczniczego miejsce wykonywania działalności nie ma znaczenia.
Przykładowo – jeżeli prowadzisz spółkę z siedzibą we Wrocławiu, ale miejscem udzielania świadczeń będzie np. zakład leczniczy w Łodzi, to organem rejestrowym pozostaje wojewoda dolnośląski.
Opłata za wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą
Wniosek o wpis do RPWDL podlega opłacie. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny za ubiegły rok. Opłata jest obliczana jako procent tego wynagrodzenia: 2% dla praktyk, 10% dla podmiotów leczniczych.
W kwietniu 2021 opłata za wpis wynosi:
- dla praktyk zawodowych – 109 złotych
- dla podmiotów leczniczych – 542 złote
Forma prawna dla praktyki zawodowej
Skoro wspomniałem już o formach prawnych działalności, to musisz wiedzieć., że w przypadku jednoosobowych praktyki zawodowych do wyboru masz tylko jedną – jednoosobową działalność gospodarczą.
W przypadku praktyk grupowych wchodzą w grę:
- Spółka cywilna
- Spółka jawna
- Spółka partnerska
W przypadku spółek partnerskich ważne jest jedno zastrzeżenie. Powiedzmy, że jesteś lekarzem i chcesz założyć spółkę partnerską jako grupową praktykę lekarską.
W takim przypadku wspólnikami lub partnerami, którzy będą udzielać świadczeń zdrowotnych w Twojej spółce będą mogli być wyłącznie lekarze podsiadający prawo wykonywania zawodu i spełniający inne warunki wynikające z ustawy o działalności leczniczej (tj. posiadający polisę OC, nie zawieszeni w prawie wykonywania zawodu). To samo zastrzeżenie dotyczy zresztą pielęgniarek, położnych, czy fizjoterapeutów.
Podmiot leczniczy – jaka forma prawna?
W przypadku podmiotów leczniczych nie ma praktycznie żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o formę prawną wykonywanej działalności. Może być to każda forma prowadzenia działalności gospodarczej;
- jednoosobowa działalność gospodarcza;
- spółka cywilna;
- spółka jawna;
- spółka partnerska;
- spółka komandytowa, czy komandytowo akcyjna;
- spółka z o.o.;
- spółka akcyjna.
Nie ma w zasadzie ograniczeń co do składu osobowego, czy kwalifikacji takich podmiotów, w przeciwieństwie do praktyk zawodowych.
Wyjątek dotyczy jedynie spółki partnerskiej. KSH określa bowiem, kto może być partnerem w takiej spółce. Są to przedstawiciele wolnych zawodów, w tym m.in. lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta.
Druga część artykułu >>> tutaj
{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Właśnie zakładam własny podmiot leczniczy i po przeczytaniu bloga w tym zakresie mam pytanie, czy podmiot leczniczy może zostać założony przez jednoosobową działalność fizjoterapeutyczną? Czy taki pomiot może zatrudniać inne osoby medyczne?
Pani Weroniko, jak najbardziej. Na oba pytania odpowiedź jest twierdząca 🙂
Jeżeli chodzi o formę prawną, zachęcam do lektury tego wpisu >>> https://www.prawodlazdrowia.pl/forma-prawna-podmiotu-leczniczego-jaka-wybrac/ , zaś jeżeli chodzi o zatrudnienie, może przyda się Pani ten artykuł >>> https://www.prawodlazdrowia.pl/jak-zatrudnic-lekarza/ (dotyczy lekarzy, ale zasady w nim opisane dotyczą również innych zawodów medycznych, w tym fizjoterapeutów)
Pozdrawiam serdecznie
Czy lekarz może wykonywać praktykę zawodową w ramach Sp. z o.o.? Czy forma Sp. z o.o. jest wyłącznie zarezerwowana dla podmiotu leczniczego (art. 4 ust. 1 DziałLeczU)?
Dzień dobry, ani indywidualna, ani grupowa praktyka nie mogą być wykonywane w formie spółki z o.o.
Pozdrawiam serdecznie,
Dzień dobry,
Czy badania kliniczne komercyjne mogą być prowadzone w podmiocie nie prowadzącym działalności leczniczej?
w skrócie mówiąc: czy badania kliniczne są objęte wpisem do rejestru wojewody.
pozdrawiam serdecznie, Liliana
Dzień dobry Pani Liliano,
ośrodek badawczy nie musi być podmiotem leczniczym. Przepisy nie wprowadzają takiego wymogu.
Pozdrawiam
Dzień dobry, czy mogę prowadzić podmiot leczniczy w miejscu wezwania? Czy trzeba mieć gabinet?
Jestem położną chcę założyć jednoosobową działalność gospodarczą i mieć możliwość zatrudnienia innych położnych na umowie zlecenie dlatego w RPWDL nie mogę tego zgłosić jako indywidualna ani grupowa praktyka
Dzień dobry Pani Agnieszko,
tak. Można zarejestrować taki podmiot. Planowana jest zmiana w przepisach nakazująca wskazanie miejsca przyjmowania wezwań oraz przechowywania dokumentacji medycznej. Natomiast nie musi być to gabinet spełniający wymagania przewidziane dla gabinetów „stacjoinarnych”.
Pozdrawiam serdecznie
A czy prowadząc indywidualną praktykę w miejscu wezwania można podpisać umowę cywilnoprawną np. z Panią psycholog, która ma swoją działalność w celu poprowadzenia grupy wsparcia online dla podopiecznych?
Pani Joanno,
jak najbardziej. Psycholog nie udziela świadczeń zdrowotnych i taka umowa będzie dopuszczalna.
Pozdrawiam