fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Gabinet w mieszkaniu. Czy to legalne?

Bartlomiej Achler04 grudnia 202013 komentarzy

gabinet w lokalu mieszkalnymDecyzja podjęta. Chcesz rozpocząć działanie na własny rachunek. Zakładasz gabinet. Na początek jako indywidualna praktyka lekarska – ta teoretycznie uproszczona forma działalności leczniczej.

I pierwszy dylemat na początek. Czy możesz otworzyć gabinet w mieszkaniu? Masz wolny lokal mieszkalny i niespecjalnie uśmiecha Ci się wynajmowanie lokalu użytkowego.

Czy jednak założenie gabinetu lekarskiego w prywatnym mieszkaniu jest zgodne z prawem?

Jakie warunki powinien spełniać lokal na gabinet?

Ustawa o działalności leczniczej jest – jak to z ustawami często bywa – dość ogólnikowa, jeśli chodzi o kwestie lokalowe. Jednoznacznie jednak mówi, że pomieszczenia, w których zamierzasz prowadzić swój gabinet, powinny

„odpowiadać wymaganiom odpowiednim do rodzaju wykonywanej działalności oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych”

O jakie wymagania chodzi?

Są to przede wszystkim wymogi ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne.

Jaki lokal dla praktyki lekarskiej?

Lokal, w którym będziesz prowadzić swoją praktykę lekarską powinien być wyposażony w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny, odpowiednie do rodzaju i zakresu udzielanych przez Ciebie świadczeń zdrowotnych.

Jeżeli wykonujesz swoją działalność w ramach praktyki zawodowej, możesz prowadzić swój gabinet w lokalu mieszkalnym. Żeby nie było jednak zbyt różowo prowadzenie gabinetu w mieszkaniu jest obwarowane pewnymi warunkami.

Przede wszystkim musisz pamiętać o wyodrębnieniu swojego gabinetu od tych pomieszczeń, które są zajmowane przez innych użytkowników lokalu (o ile oczywiście ktoś oprócz Ciebie korzysta z lokalu).

O czym pamiętać zakładając gabinet w mieszkaniu?

Szczegółowe wymagania, jakie powinieneś spełnić jeśli chcesz prowadzić swój gabinet w mieszkaniu określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2019 r.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że lokal musi mieć faktyczną możliwość udzielania w nim świadczeń. Innymi słowy – musi być na tyle duży i „ustawny”, że będziesz w stanie ustawić w nim sprzęt i urządzenia, z których korzystasz w swojej działalności.

Musisz też wydzielić pomieszczenie na składowanie bielizny czystej oraz bielizny brudnej (tzw. brudownik) oraz miejsce na odpady. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku praktyk zawodowych może być to jedno pomieszczenie.

Nie zapomnij też o miejscu na przechowywanie środków czystości.

Oczywiście musisz też pamiętać, ze wymogi zawsze należy dostosować doi rodzaju i zakresu prowadzonej działalności i mogą się one różnić. Te, które wymieniłem, to absolutne minimum.

Regulamin organizacyjny dla indywidualnej praktyki zawodowej

Regulamin organizacyjny dla Twojej praktyki zawodowej. Wzór z instrukcją.  

Meble i podłogi w gabinecie

To wydaje się oczywiste, ale pamiętaj, że podłogi w gabinecie muszą nadawać się do mycia i dezynfekcji (nie dotyczy np. gabinetów psychiatrycznych).

Pewnym bonusem dla gabinetów prowadzonych w mieszkaniach jest natomiast to, że nie musisz zwracać uwagi, aby meble w lokalu nadawały się do mycia i dezynfekcji.

Gabinet w lokalu mieszkalnym – nie dla podmiotów leczniczych

Jeżeli dysponujesz lokalem mieszkalnym, albo masz kłopot ze znalezieniem odpowiedniego lokalu użytkowego, prowadzenie gabinetu w mieszkaniu jest całkiem sensownym pomysłem. Pamiętaj jedynie o spełnieniu podstawowych wymogów przestrzennych i sanitarnych, a żadne kontrola nie będzie Ci straszna ?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Melania 29 września, 2021 o 16:18

Panie Mecenasie,

rozumiem zatem, że podmiot leczniczy nie może być prowadzony w mieszkaniu?
Jeżeli rzeczywiście nie może być prowadzony w mieszkaniu to z jakich przepisów to wynika?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 5 października, 2021 o 15:07

Pani Melanio,
dziękuję za komentarz. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotów wykonujących działalność leczniczą dopuszcza zlokalizowanie placówki w mieszkaniu tylko dla praktyk zawodowych. Podmioty lecznicze tylko w pomieszczeniach użytkowych. Trzeba więc pamiętać o zmianie przeznaczenia lokalu. Co więcej – warto sprawdzić we właściwym wydziale architektury i budownictwa, czy działalność lecznicza jest w takim lokalu dopuszczalna i zgodna z mpzp.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Irina 9 listopada, 2021 o 10:56

A co z domem jednorodzinnym a podmiotem leczniczym jako telemedycyna?

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 9 listopada, 2021 o 11:51

Pani Irino, dziękuję za to pytanie 🙂
Jeżeli podmiot udziela wyłącznie świadczeń telemedycznych (czy też, jak określa to ustawa „ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności”), to moim zdaniem można taką działalność prowadzić również w domu jednorodzinnym (nawet jeżeli jest to podmiot leczniczy, a nie praktyka zawodowa). Na dzień dzisiejszy nie ma rozporządzenia, które określałoby minimalne wymagania dla podmiotów stricte telemedycznych.
Odrębną kwestią jest ewentualna zmiana przeznaczenia lokalu zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, ale akurat w przypadku telemedycyny prowadzenie takiej działalności nie wpływa na bezpieczeństwo sanitarne, czy zdrowotne, więc nie widziałbym problemu. Nie zaszkodzi jednak skonsultować się z właściwym miejscowo wydziałem architektury i budownictwa :).
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Adam 9 grudnia, 2021 o 21:02

Dysponuje lokalem mieszkalnym na parterze i chce tam prowadzić gabinet psychologiczny, czy muszę przekształcać go w usługowy ? W urzędzie stwierdzili, że tak co wiąże się z dostarczeniem opisu i rysunku itp. czytać nie małymi kosztami.

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 17 grudnia, 2021 o 17:34

Panie Adamie, dziękuję za ten komentarz. Z pewnością będzie to bezpieczniejsza opcja. Koszty związane z prowadzeniem działalności bez zmiany przeznaczenia lokalu mogą być niestety znacznie wyższe.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karolina 23 stycznia, 2022 o 21:46

Czy dobrze rozumiem, że prowadząc praktykę zawodową lekarska czy też fizjoterapeutyczna nie muszę przekształcać lokalu mieszkalnego na użytkowanie usługowe? A chcąc prowadzić podmiot leczniczy muszę wystąpić do starosty o zmień użytkowania? Dziękuję za pomoc;)

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 26 stycznia, 2022 o 12:25

Pani Karolino,
dziękuję za komentarz. Niestety nie ma tutaj automatyzmu. Zawsze trzeba uwzględnić, czy zmiana sposobu korzystania będzie wpływać na warunki higieniczno – sanitarne. Prowadziłem nawet w tej sprawie korespondencję z Ministerstwem Zdrowia, które uważa, że „kluczowe jest rozstrzygnięcie czy funkcjonowanie gabinetu, w którym ma być wykonywana praktyka zawodowa w lokalu mieszkalnym wpłynie na warunki zdrowotne lub higieniczno-sanitarne. Przykładowo w przypadku praktyki fizjoterapeutycznej wpływ na ww. warunki może być znikomy albo żaden. Natomiast w przypadku praktyki lekarskiej lekarza specjalisty chorób zakaźnych ten wpływ może być znaczny. W przypadku wątpliwości co do oceny tego wpływu zasadnym jest wystąpienie o opinię właściwego miejscowo organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.”

Tak więc na pewno bezpieczniej byłoby zmienić przeznaczenie lokalu, ale nie zawsze będzie to konieczne.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Natalia 26 marca, 2022 o 19:31

Dzień dobry, planuje otworzyć gabinet trychologiczny PKD dla działalności paramedycznej. Czy mogę prowadzić go w mieszkaniu w wyodrębnionym pokoju? Mam mieszkanie 4 pokoje na pierwszym piętrze jedno pomieszczenie przekształciłam w gabinet? Są wydzielone strefy konsultacyjna i zabiegowa. Z góry dziękuje bardzo za odpowiedź.

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 27 marca, 2022 o 15:00

Pani Natalio,
moim zdaniem jest to dopuszczalne. Zastanowić się jedynie należy nad zmianą przeznaczenia lokalu, jeżeli zakres świadczonych przez Panią usług będzie wpływał na bezpieczeństwo sanitarne.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Edyta 4 kwietnia, 2022 o 13:11

Czy moge prowadzic gabinet psychiatryczny w mieszkaniu w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej? Dodam ze cale mieszkanie byloby przeznaczone do tego celu.
Czy konieczne jest przekształcenie tego mieszkania w lokal użytkowy?
Z gory dziękuję za odpowiedż

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 4 kwietnia, 2022 o 13:50

Pani Edyto,
moim zdaniem tak. Tego rodzaju działalność nie wpływa, w mojej ocenie, na zmianę warunków bezpieczeństwa zdrowotnego lub higieniczno – sanitarnego.
Nie zaszkodzi skonsultować tego nadzorze budowlanym (może oni widzą to inaczej), ale moim zdaniem może Pani podjąć taką działalność.
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Gabriela 4 czerwca, 2022 o 17:14

Dzień dobry,
a czy orientuje się Pan, czy w przypadku gabinetu psychologicznego w ramach działalności nierejestrowanej możliwe jest legalne prowadzenie go w mieszkaniu? Przypuszczam też, że wtedy niekonieczne jest osobne pomieszczenie na brudną bieliznę i odpady? Będę również wdzięczna za rozwinięcie, co oznacza odgraniczenie gabinetu od pomieszczeń, z których korzystają inni użytkownicy lokalu – czy np. powinny być osobne toalety czy przedpokój? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za świetny artykuł 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: