fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Gabinet w mieszkaniu. Czy to legalne?

Bartlomiej Achler04 grudnia 202021 komentarzy

gabinet w lokalu mieszkalnymDecyzja podjęta. Chcesz rozpocząć działanie na własny rachunek. Zakładasz gabinet. Na początek jako indywidualna praktyka lekarska – ta teoretycznie uproszczona forma działalności leczniczej.

I pierwszy dylemat na początek. Czy możesz otworzyć gabinet w mieszkaniu? Masz wolny lokal mieszkalny i niespecjalnie uśmiecha Ci się wynajmowanie lokalu użytkowego.

Czy jednak założenie gabinetu lekarskiego w prywatnym mieszkaniu jest zgodne z prawem?

Jakie warunki powinien spełniać lokal na gabinet?

Ustawa o działalności leczniczej jest – jak to z ustawami często bywa – dość ogólnikowa, jeśli chodzi o kwestie lokalowe. Jednoznacznie jednak mówi, że pomieszczenia, w których zamierzasz prowadzić swój gabinet, powinny

„odpowiadać wymaganiom odpowiednim do rodzaju wykonywanej działalności oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych”

O jakie wymagania chodzi?

Są to przede wszystkim wymogi ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne.

Jaki lokal dla praktyki lekarskiej?

Lokal, w którym będziesz prowadzić swoją praktykę lekarską powinien być wyposażony w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny, odpowiednie do rodzaju i zakresu udzielanych przez Ciebie świadczeń zdrowotnych.

Jeżeli wykonujesz swoją działalność w ramach praktyki zawodowej, możesz prowadzić swój gabinet w lokalu mieszkalnym. Żeby nie było jednak zbyt różowo prowadzenie gabinetu w mieszkaniu jest obwarowane pewnymi warunkami.

Przede wszystkim musisz pamiętać o wyodrębnieniu swojego gabinetu od tych pomieszczeń, które są zajmowane przez innych użytkowników lokalu (o ile oczywiście ktoś oprócz Ciebie korzysta z lokalu).

O czym pamiętać zakładając gabinet w mieszkaniu?

Szczegółowe wymagania, jakie powinieneś spełnić jeśli chcesz prowadzić swój gabinet w mieszkaniu określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2019 r.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że lokal musi mieć faktyczną możliwość udzielania w nim świadczeń. Innymi słowy – musi być na tyle duży i „ustawny”, że będziesz w stanie ustawić w nim sprzęt i urządzenia, z których korzystasz w swojej działalności.

Musisz też wydzielić pomieszczenie na składowanie bielizny czystej oraz bielizny brudnej (tzw. brudownik) oraz miejsce na odpady. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku praktyk zawodowych może być to jedno pomieszczenie.

Nie zapomnij też o miejscu na przechowywanie środków czystości.

Oczywiście musisz też pamiętać, ze wymogi zawsze należy dostosować doi rodzaju i zakresu prowadzonej działalności i mogą się one różnić. Te, które wymieniłem, to absolutne minimum.

Komplet dokumentów dla podmiotu leczniczego (PAKIET)

Komplet dokumentów dla podmiotów leczniczych. Wzory z instrukcją.

Meble i podłogi w gabinecie

To wydaje się oczywiste, ale pamiętaj, że podłogi w gabinecie muszą nadawać się do mycia i dezynfekcji (nie dotyczy np. gabinetów psychiatrycznych).

Pewnym bonusem dla gabinetów prowadzonych w mieszkaniach jest natomiast to, że nie musisz zwracać uwagi, aby meble w lokalu nadawały się do mycia i dezynfekcji.

Gabinet w lokalu mieszkalnym – nie dla podmiotów leczniczych

Jeżeli dysponujesz lokalem mieszkalnym, albo masz kłopot ze znalezieniem odpowiedniego lokalu użytkowego, prowadzenie gabinetu w mieszkaniu jest całkiem sensownym pomysłem. Pamiętaj jedynie o spełnieniu podstawowych wymogów przestrzennych i sanitarnych, a żadne kontrola nie będzie Ci straszna ?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl

{ 21 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Melania 29 września, 2021 o 16:18

Panie Mecenasie,

rozumiem zatem, że podmiot leczniczy nie może być prowadzony w mieszkaniu?
Jeżeli rzeczywiście nie może być prowadzony w mieszkaniu to z jakich przepisów to wynika?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 5 października, 2021 o 15:07

Pani Melanio,
dziękuję za komentarz. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotów wykonujących działalność leczniczą dopuszcza zlokalizowanie placówki w mieszkaniu tylko dla praktyk zawodowych. Podmioty lecznicze tylko w pomieszczeniach użytkowych. Trzeba więc pamiętać o zmianie przeznaczenia lokalu. Co więcej – warto sprawdzić we właściwym wydziale architektury i budownictwa, czy działalność lecznicza jest w takim lokalu dopuszczalna i zgodna z mpzp.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Irina 9 listopada, 2021 o 10:56

A co z domem jednorodzinnym a podmiotem leczniczym jako telemedycyna?

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 9 listopada, 2021 o 11:51

Pani Irino, dziękuję za to pytanie 🙂
Jeżeli podmiot udziela wyłącznie świadczeń telemedycznych (czy też, jak określa to ustawa „ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności”), to moim zdaniem można taką działalność prowadzić również w domu jednorodzinnym (nawet jeżeli jest to podmiot leczniczy, a nie praktyka zawodowa). Na dzień dzisiejszy nie ma rozporządzenia, które określałoby minimalne wymagania dla podmiotów stricte telemedycznych.
Odrębną kwestią jest ewentualna zmiana przeznaczenia lokalu zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, ale akurat w przypadku telemedycyny prowadzenie takiej działalności nie wpływa na bezpieczeństwo sanitarne, czy zdrowotne, więc nie widziałbym problemu. Nie zaszkodzi jednak skonsultować się z właściwym miejscowo wydziałem architektury i budownictwa :).
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Adam 9 grudnia, 2021 o 21:02

Dysponuje lokalem mieszkalnym na parterze i chce tam prowadzić gabinet psychologiczny, czy muszę przekształcać go w usługowy ? W urzędzie stwierdzili, że tak co wiąże się z dostarczeniem opisu i rysunku itp. czytać nie małymi kosztami.

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 17 grudnia, 2021 o 17:34

Panie Adamie, dziękuję za ten komentarz. Z pewnością będzie to bezpieczniejsza opcja. Koszty związane z prowadzeniem działalności bez zmiany przeznaczenia lokalu mogą być niestety znacznie wyższe.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karolina 23 stycznia, 2022 o 21:46

Czy dobrze rozumiem, że prowadząc praktykę zawodową lekarska czy też fizjoterapeutyczna nie muszę przekształcać lokalu mieszkalnego na użytkowanie usługowe? A chcąc prowadzić podmiot leczniczy muszę wystąpić do starosty o zmień użytkowania? Dziękuję za pomoc;)

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 26 stycznia, 2022 o 12:25

Pani Karolino,
dziękuję za komentarz. Niestety nie ma tutaj automatyzmu. Zawsze trzeba uwzględnić, czy zmiana sposobu korzystania będzie wpływać na warunki higieniczno – sanitarne. Prowadziłem nawet w tej sprawie korespondencję z Ministerstwem Zdrowia, które uważa, że „kluczowe jest rozstrzygnięcie czy funkcjonowanie gabinetu, w którym ma być wykonywana praktyka zawodowa w lokalu mieszkalnym wpłynie na warunki zdrowotne lub higieniczno-sanitarne. Przykładowo w przypadku praktyki fizjoterapeutycznej wpływ na ww. warunki może być znikomy albo żaden. Natomiast w przypadku praktyki lekarskiej lekarza specjalisty chorób zakaźnych ten wpływ może być znaczny. W przypadku wątpliwości co do oceny tego wpływu zasadnym jest wystąpienie o opinię właściwego miejscowo organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.”

Tak więc na pewno bezpieczniej byłoby zmienić przeznaczenie lokalu, ale nie zawsze będzie to konieczne.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Natalia 26 marca, 2022 o 19:31

Dzień dobry, planuje otworzyć gabinet trychologiczny PKD dla działalności paramedycznej. Czy mogę prowadzić go w mieszkaniu w wyodrębnionym pokoju? Mam mieszkanie 4 pokoje na pierwszym piętrze jedno pomieszczenie przekształciłam w gabinet? Są wydzielone strefy konsultacyjna i zabiegowa. Z góry dziękuje bardzo za odpowiedź.

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 27 marca, 2022 o 15:00

Pani Natalio,
moim zdaniem jest to dopuszczalne. Zastanowić się jedynie należy nad zmianą przeznaczenia lokalu, jeżeli zakres świadczonych przez Panią usług będzie wpływał na bezpieczeństwo sanitarne.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Edyta 4 kwietnia, 2022 o 13:11

Czy moge prowadzic gabinet psychiatryczny w mieszkaniu w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej? Dodam ze cale mieszkanie byloby przeznaczone do tego celu.
Czy konieczne jest przekształcenie tego mieszkania w lokal użytkowy?
Z gory dziękuję za odpowiedż

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 4 kwietnia, 2022 o 13:50

Pani Edyto,
moim zdaniem tak. Tego rodzaju działalność nie wpływa, w mojej ocenie, na zmianę warunków bezpieczeństwa zdrowotnego lub higieniczno – sanitarnego.
Nie zaszkodzi skonsultować tego nadzorze budowlanym (może oni widzą to inaczej), ale moim zdaniem może Pani podjąć taką działalność.
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Gabriela 4 czerwca, 2022 o 17:14

Dzień dobry,
a czy orientuje się Pan, czy w przypadku gabinetu psychologicznego w ramach działalności nierejestrowanej możliwe jest legalne prowadzenie go w mieszkaniu? Przypuszczam też, że wtedy niekonieczne jest osobne pomieszczenie na brudną bieliznę i odpady? Będę również wdzięczna za rozwinięcie, co oznacza odgraniczenie gabinetu od pomieszczeń, z których korzystają inni użytkownicy lokalu – czy np. powinny być osobne toalety czy przedpokój? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za świetny artykuł 🙂

Odpowiedz

Monika 28 listopada, 2022 o 08:42

Dzień dobry. Bardzo dziękuję za ten przydatny artykuł. Czy wie Pan może czy indywidualna praktyke lekarska i fizjoterapeutyczna mozna prowadzic w lokalu uzytkowym na 1 pietrze bez windy?
Pozdrawiam serdecznie i bardzo prosze o odpowiedz.

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 30 listopada, 2022 o 00:43

Pani Moniko, wszystko zależy od zakresu działalności. Jeżeli miałaby tam być wykonywana rehabilitacja lecznicza, taka lokalizacja może być uznana za sprzeczną z rozporządzeniem MZ, które stanowi, że pomieszczenia przeznaczone do rehabilitacji leczniczej lokalizuje się w sposób zapewniający dostęp osobom niepełnosprawnym, w tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Brak windy w takim wypadku będzie ograniczeniem dostępu dla osób niepełnosprawnych.

Odpowiedz

Jakub 28 listopada, 2022 o 19:17

Dzień dobry Panie Bartłomieju,
Podziwiam Pana wiedzę – mieliśmy okazję rozmawiać w ramach fizjorejestracji. Chciałbym zgłębić temat. Jako spółka z o.o. prowadzimy podmiot leczniczy jako ambulatoryjna opieka medyczna (fizjoterapia) posiadający komórki organizacyjne w kilku lokalach usługowych. Chcielibyśmy teraz rozszerzyć naszą działalność o dodatkowy punkt- jest to lokal mieszkalny w budynku usługowo- mieszkalnym ( sam lokal jest mieszkalny). Czy jest szansa żeby otworzyć tam dodatkowe gabinety jako podmiot leczniczy bez przekształcania lokalu na usługowy?
Czy widzi Pan taką możliwość? Zakładamy, że cały lokal zostanie dostosowany do celów fizjoterapeutycznych?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 30 listopada, 2022 o 00:46

Panie Jakubie, mamy tutaj dwie kwestie: pierwsza to prawo budowlane, a druga to rozporządzenie MZ w sprawie pomieszczeń. O ile w przypadku przepisów prawa budowlanego można byłoby argumentować, że zmiana sposobu korzystania nie wpływa na bezpieczeństwo higieniczno – sanitarne, o tyle rozporządzenie MZ dopuszcza działalność w lok.mieszk. ty;lko dla praktyk zawodowych. moim zdaniem więc pomysł jest dość ryzykowny.

Odpowiedz

Gabriela 12 lutego, 2023 o 23:03

Dzień dobry.
Panie Mecenasie,
czy posiadając mieszkanie, w którym jest prowadzona praktyka lekarska psychiatryczna indywidualna i wynajmując pozostałe pomieszczenia na gabinety psychologiczne oraz psychiatryczne jest konieczne przekształcenie mieszkania w lokal użytkowy? Wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne lub higieniczno- sanitarne znikomy, w zasadzie żaden.
Czy najem takich pomieszczeń powinien być w ramach praktyki lekarskiej czy można jako osoba fizyczna?
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 1 marca, 2023 o 16:31

Pani Gabrielo,
moim zdaniem nie wpływa to na bezpieczeństwo zdrowotne lub higieniczno- sanitarne. Nie zaszkodzi jednak zasięgnąć opinii we właściwym miejscowo organie administracji budowlanej.
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Agnieszka 28 lutego, 2023 o 20:43

Dzień dobry Panie Mecenasie, z powyższych zapisów wnioskuję, iż kwestia zmiany przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na użytkowy uwarunkowana jest zmianą warunków bezpieczeństwa zdrowotnego lub higieniczno-sanitarnego. Czy wg Pana szerokiej wiedzy lokal mieszkalny dwupokojowy o powierzchni 53 m2 zlokalizowany w budynku mieszkalnym na pierwszym piętrze, w którym byłyby umieszczone gabinety lekarskie pediatry-pulmonologa, psychiatry, neurologa dziecięcego i fizjoterapeuty, wpływa na zmianę warunków bezpieczeństwa zdrowotnego lub higieniczno-sanitarnego?
Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 1 marca, 2023 o 16:37

Dzień dobry Pani Agnieszko,
gdyby była mowa o jednym gabinecie, taki wpływ mógłby być znikomy lub żaden. Skoro jednak mamy tu liczbę mnogą, to może się zdarzyć sama ilość udzielanych świadczeń i liczba pacjentów będą powodować, że wpływ na bezpieczeństwo sanitarne wzrośnie.
Zalecałbym zasięgęnięcie opinii w administracji budowlanej właściwej miejscowo.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: