fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Praktyka zawodowa, czy podmiot leczniczy? Część II.

Bartlomiej Achler15 kwietnia 20216 komentarzy

Dziś dalszy ciąg artykułu poświęconego jednemu z najczęstszych dylematów przy otwieraniu swojego pierwszego gabinetu. Mam nadzieję, że po jego lekturze będzie Ci  łatwiej podjąć decyzję – praktyka zawodowa, czy podmiot leczniczy?

Tematowi temu poświęcam też 12. odcinek podcastu, więc jeżeli forma audio bardziej Ci odpowiada, po prostu kliknij PLAY.

Jeżeli jednak wolisz wersję do czytania, zapraszam do lektury 🙂

 

Ubezpieczenie OC praktyki zawodowej i podmiotu leczniczego

Niezależnie od tego, czy działasz jako praktyka zawodowa, czy jako podmiot leczniczy, musisz wykupić polisę OC. Jest to ubezpieczenie za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielania.

Różnice dotyczą minimalnej sumy ubezpieczenia – co oczywiście przekłada się również na wysokość składki ubezpieczeniowej.

W przypadku podmiotów leczniczych udzielających świadczeń szpitalnych  – minimalna suma ubezpieczenia to 100 tys. Euro na jedno zdarzenie i 500.000 na wszystkie zdarzenia.

W przypadku pozostałych podmiotów leczniczych suma ta wynosi 75 tys. Euro. Na jedno i 350 tys. na wszystkie zdarzenia.

Również dla praktyk lekarskich minimalna suma ubezpieczenia to 75 tys. Euro na jedno i 350 tys. na wszystkie zdarzenia.

Niższa minimalna suma ubezpieczenia (30.000 Euro na jedno i 150 tys. Euro na wszystkie zdarzenia) obowiązuje dla praktyk pielęgniarskich i fizjoterapeutycznych.

Regulamin organizacyjny gabinetu

Zarówno praktyki zawodowe jak i podmioty lecznicze są tzw. podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w związku z czym mają obowiązek posiadania regulaminu organizacyjnego.

Regulaminu organizacyjnego nie muszą posiadać lekarze (w tym lekarze dentyści) oraz pielęgniarki, jeżeli wykonują indywidualną praktykę wyłącznie w innym podmiocie leczniczym.

Innymi słowy – jeżeli masz zarejestrowaną praktykę zawodową ale pracujesz wyłącznie na kontraktach, nie prowadzisz własnego gabinetu – wówczas nie musisz mieć regulaminu organizacyjnego. W innych przypadkach jest to element obowiązkowy, nie tylko dla podmiotów leczniczych ale i dla praktyk zawodowych.

Komplet dokumentów dla podmiotu leczniczego (PAKIET)

Komplet dokumentów dla podmiotów leczniczych. Wzory z instrukcją.

Różnica polega jedynie na tym, że w regulaminie praktyki znajduje się mniej informacji.

O regulaminie praktyki zawodowej pisałem tutaj, a o regulaminie dla podmiotu leczniczego – tutaj.

Dokumentacja medyczna w praktyce zawodowej i w podmiocie leczniczym

Prowadząc praktykę zawodową również musisz prowadzić dokumentację medyczną i od tego obowiązku nie uciekniesz ? Co więcej – przepisy dość precyzyjnie wskazują, jaką dokumentację powinny prowadzić praktyki zawodowe lekarskie, pielęgniarskie, czy fizjoterapeutyczne.

W tym rozporządzeniu Ministra Zdrowia znajdziesz szczegółowe informacje, jak powinna być prowadzona i co powinna zawierać dokumentacja medyczna praktyk zawodowych i podmiotów leczniczych.

O dokumentacji medycznej możesz przeczytać również w tym i tym artykule.

Lokal dla praktyki zawodowej i dla podmiotu leczniczego

Jak zapewne wiesz, działalność leczniczą możesz prowadzić w pomieszczeniach spełniających określone wymogi – a ściślej  warunki ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne.

Ten ogólny wymóg, z małymi wyjątkami, dotyczy wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a więc również praktyk zawodowych.

Również w tym przypadku praktyki zawodowe mają nieco łatwiej:

Jeżeli wykonujesz lub zamierzasz wykonywać swoją działalność w ramach praktyki zawodowej, możesz prowadzić swój gabinet w lokalu mieszkalnym. Pisałem o tym w tym artykule na blogu.

Praktyki korzystają też z innych udogodnień np. brudownik i miejsce na odpady mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu, a jeżeli prowadzisz działalność w mieszkaniu, meble nie muszą nadawać się do mycia i dezynfekcji.

Są to w gruncie rzeczy niewielkie ułatwienia. Jedyną istotną różnicą na korzyść praktyk zawodowych jest możliwość prowadzenia działalności w mieszkaniu, choć oczywiście nie każda działalność się do tego nadaje.

Zatrudnienie w praktyce zawodowej i podmiocie leczniczym

Najistotniejszą praktyczną różnicą pomiędzy praktyką zawodową a podmiotem leczniczym, są kwestie związane z zatrudnieniem personelu.

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty pozwala lekarzowi prowadzącemu indywidualną praktykę lekarską na zatrudnienie osób niebędących lekarzami do tzw. czynności pomocniczych. Możesz więc zatrudnić asystenta/asystentkę, rejestratorkę, technika, pielęgniarkę.

Innego lekarza możesz zatrudnić wyłącznie w celu odbywania stażu podyplomowego lub szkolenia  specjalizacyjnego .

O czym trzeba pamiętać – możliwości zatrudnienia personelu pomocniczego nie mają:

  • praktyki wyłącznie w miejscu wezwania
  • praktyki wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego
  • praktyki grupowe

Podobna regulacja dotyczy indywidualnych praktyk pielęgniarskich, które również mogą zatrudniać wyłącznie osoby niebędące pielęgniarkami lub położnymi w celu wykonywania czynności pomocniczych.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty milczy na temat dopuszczalności zatrudnienia personelu przez praktyki fizjoterapeutyczne. Zgodnie jednak ze stanowiskiem KIF w ramach praktyki zawodowej fizjoterapeuci mogą zatrudniać osoby do wykonywania czynności pomocniczych. Chodzi o takie czynności, jak przyjmowanie zgłoszeń pacjentów i umawianie wizyt, zadania administracyjne, prowadzenie systemu informatycznego, księgowości, prace porządkowe itd.).

Ważna uwaga – jeżeli mówimy o zatrudnieniu, chodzi nie tylko o umowę o pracę, ale również umowy cywilnoprawne.

Ograniczenia te nie dotyczą podmiotów leczniczych. Jeśli więc planujesz zatrudniać personel do udzielania świadczeń zdrowotnych, podmiot leczniczy jest jedyną opcją.

Umowy z personelem podmiotu leczniczego (PAKIET)

Pakiet Umowy z personelem podmiotu leczniczego Wzory z instrukcją.

Podsumowanie – dla kogo praktyka zawodowa?

Praktyka zawodowa będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli jesteś  lekarzem/dentystą/pielęgniarką/położną/fizjoterapeutą. To jest warunek konieczny.  Jeżeli do tego spełniasz któryś z tych warunków:

  • chcesz prowadzić swoją działalność samodzielnie bez budowania większych struktur i zatrudniania personelu medycznego;
  • zamierzasz prowadzić swoją działalność w mieszkaniu i masz do tego odpowiednie warunki lokalowe;
  • dopiero zaczynasz i nie wiesz jeszcze, w którą stronę Twój biznes się rozwinie;
  • planujesz wyłącznie pracować na kontraktach dla podmiotów leczniczych lub np. wyłącznie w miejscu wezwania;

… to praktyka zawodowa jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Podmiot leczniczy – dla kogo?

Z kolei o podmiocie leczniczym pomyśl raczej jeżeli:

  • nie wykonujesz zawodu medycznego;
  • z rożnych względów nie chcesz prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej;
  • chcesz zatrudniać personel medyczny;
  • chcesz działać na większą skalę i planujesz rozwijać swój biznes.

Wbrew pozorom, korzyści z prowadzenia praktyki zawodowej, nie ma aż tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Nie unikniesz kontroli, obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej, obowiązków związanych z realizacją praw pacjenta. Nadal musisz pamiętać o przestrzeganiu RODO, spełnianiu warunków sanitarnych itd.,

Forma podmiotu leczniczego daje Ci na pewno więcej możliwości rozwoju.

Jeżeli wahasz się i nadal nie wiesz, co dla Ciebie lepsze – wiesz gdzie mnie znaleźć 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Leszek 6 lutego, 2023 o 01:21

Dzień dobry.
Złożyłem wraz z żoną spółkę z o.o.. Oboje wykonujemy zawód lekarza w formie JDG w innych placówkach. W naszej spółce będziemy zatrudniać innych lekarzy ale i sami będziemy świadczyć usługi medyczne. Czy spółka z o.o. musi być wpisana do RPWDL ? Jeśli tak, to o czym oprócz regulaminu muszę pamiętać przy składaniu wniosku? Jakie sprawy/wpisy/ zgody muszę załatwić w Izbach Lekarskich?
Bardzo Panu dziękuję za udzielenie odpowiedz

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 6 lutego, 2023 o 09:16

Panie Leszku, tak – spółka musi zostać zarejestrowana w RPWDL jako podmiot leczniczy. Do wniosku dołącza Pan jedynie opłatę (obecnie 666 PLN). Proszę pamiętać przede wszystkim o polisie OC, regulaminie, kompletnej dokumentacji RODO, dokumentacji strony www (jeżeli taką stronę spółka będzie posiadała) oprogramowaniu do dokumentacji medycznej, procedurze udostępniania i zabezpieczenia dokumentacji medycznej, karcie praw pacjenta.
W OIL musi Pan zgłosić nowy podmiot jako miejsce wykonywania działalności.
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Rafał 20 marca, 2023 o 20:16

Dzień dobry,

Co w przypadku podmiotu leczniczego w formie Sp. z o.o., który zamierza prowadzić działalność polegającą wyłącznie na zawieraniu kontraktów z innymi podmiotami leczniczymi (szpitalami) i kierowaniu tam własnych lekarzy (innymi słowy, mój podmiot leczniczy nie będzie prowadził zakładu leczniczego w dosłownym tego słowa znaczeniu). Czy taki sposób prowadzenia podmiotu leczniczego jest dopuszczalny? Co w takiej sytuacji z pomieszczeniami podmiotu leczniczego (skoro spółka, de facto, nie będzie takowych posiadać)?

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 30 marca, 2023 o 21:26

Panie Rafale,
Moim zdaniem spółka w takiej sytuacji nie będzie udzielać świadczeń zdrowotnych, a co za tym idzie – nie będzie wykonywać działalności leczniczej i rejestracja w RPWDL nie będzie konieczna.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna 20 kwietnia, 2023 o 20:34

Dzień dobry,
Jestem lekarzem dentystą,prowadzę indywidualną praktykę lekarską,chciałbym zatrudnić asystentkę stomatologiczny.Czy obecne przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia personelu medycznego dotyczą też ipl,bo z tego co czytam to wszędzie jest napisane o podmiocie leczniczym.

Odpowiedz

Bartlomiej Achler 20 kwietnia, 2023 o 21:54

Pani Katarzyno,
przepisy o minimalnym wynagrodzeniu, o których Pani pisze, dotyczą wyłącznie podmiotów leczniczych.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą ACHLER Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: